Vendégeink bepillantást nyerhetnek egy hagyományos tanyasi családi gazdaság mindennapi életébe, részt vehetnek az állatokkal való munkálatokban. 

A programok részét képezi kézműves gyapjú- és tejfeldolgozás valamint zenés mesék, amelyekben zenei szakgimnáziumban tanuló leendő művészek közreműködnek.

Napfényes Kasztinella 

állatos, kézműves és zenetábor gyerekeknek

7-14 év közötti gyerekeknek 

Turnusok 2024

  1. 2024. július 8-12
  2. 2024. július 15-19.
  3. 2024. augusztus 12-16.

Állatok

Gidapihenő
Gidapihenő

Milyen is lehet egy nap a tanyán?

Először is: sok-sok állat él nálunk a fajának megfelelő "boldogságban". Kecskék, juhok, gidák, bárányok, póni, szamár, lovacska, tyúkok, cica, és talán lesznek csibék is- a táborokban a gyerekekkel együtt etetjük, gondozzuk, simogatjuk őket.

Legelőre megyünk, közben megnézzük a rókák várát, a gyerekek hempereghetnek a fűben, játszhatnak a gidákkal – ez a játék közös, a gidák is -a maguk állat módján- majdnem annyira szeretik, mint a gyerekek – amíg még elég kicsik, maguktól jönnek oda a gyerekekhez egy kis hancúrozásra. 

Fejés - sajtkészítés

Gyűlik a tejecske
Gyűlik a tejecske

Miből áll még a tanya élete?

Persze, kecskét is fejünk. A (bio minőségű) tejből friss sajtot készítünk, natúr vagy éppen zöldhagymás gomolyát, fetát, krémsajtot.

Ha elkészült a krémsajt, másnap együtt gyúrunk belőle pogácsát: kóstolás után az arcocskák mindig meglepetten derülnek fel, hogy mennyire finom!

Juhok - gyapjúfeldolgozás

Lekerül a télikabát
Lekerül a télikabát

És még?

Juhokat is nyírunk: hagyományosan, kézi ollóval. A nagyobbak meg is próbálhatják, a kissebbecskék pedig foghatják a juhocska lábát, amíg tart a nyírás. Aztán kimossuk a gyapjút: vegyszer, mosószer nélkül, sulykolóval. Festünk belőle növényekkel, aranyvesszővel vagy nyári zöld dióval vagy festőbuzérral – ami éppen terem. A festéshez nem kell kesztyű, nem kell védőszemüveg – semmi ártalmas vegyszert nem használunk, az elhasznált festőlét a fűre öntjük. A gyapjúból, amit a gyerekek maguk nyírtak, festettek, kicsi nemeztárgyat készítünk: a kisebbek labdácskát, kis virágot, kukacot, falevelet, a nagyobbacskák nemezképet, kis tarsolyt.

Lovacskázás

Gyerekekre várva
Gyerekekre várva

Mit csinálunk még a táborban?

Persze, lovacskázunk is. Ez ugyan nem egy klasszikus lovas tábor, de természetesen minden nap része a "lovazás" is. Lehet simogatni, szeretgetni, kefélgetni, pucolgatni, a kis pónit és a szamaracskát vezetgetni is. És persze minden gyermek, aki szeretne, felülhet Chanelre, a szelíd kancára, és sétálhat (vezetőszáron vezetve) néhány kört. A tábor ideje alatt kb. kétszer jut erre lehetőség. 

Zenés mesék

Napfényes Király vára
Napfényes Király vára

És ez még mindig nem minden!

A mi tanyánk különlegessége az, hogy mi az élet részének tekintjük a művészetet is. Az ember élete csak a művészetekkel, ezek gyakorlásával és befogadásával lehet teljes és emberi: így élünk, és ilyenek a táboraink is. A mese, a misztikum átlebegi, átszövi a Szarvas tanya táborainak minden percében minden terét. Reggel körben állva dallal és furulyaszóval köszöntjük egymást és a napot, aztán dél elmúltával, ebéd után árnyékba, hűvösbe húzódunk és mesélünk és zenélünk. Nem tanmeséket mondunk, hanem fantáziát, lelket mozgató történeteket, amelyekben a hős mindig legyőzi a gonoszt. És mindezt nem csak szóval, hanem ami még a szónál is fontosabb: zenével. A tábor zeneművésznek, művésztanárnak készülő fiatal munkatársai kezdik a varázslatot, ami mindig, minden alkalommal magával ragadja kicsiket. Ezekbe a délutáni mesélésekbe sokszor bekapcsolódnak ők is: aki már tud zenélni, elhozza a hangszerét és játszik rajta velünk, nekünk. Amit játszik, azt beleírjuk a mesénkbe, de több alkalommal itt találtak ki valamit a gyerekek a zongorán, esetleg furulyán: vihart, kismadarat, esőcseppet, napsugarat játszottak. Minden évben volt gyermek, aki ezeknek az élményeknek a hatására kezdett zenét tanulni ősztől, mások meg, akik már tanulnak, eltelt szívvel, lelkesebben, motiváltabban veszik kézbe a hangszerüket, hogy játsszanak, gyakoroljanak rajta. 

Kézművesség

Itt a víz, hol a víz?
Itt a víz, hol a víz?

És ez még mindig nem minden.

Hiszen ott van a tó is. Ez egy mély vizű fürdőtó, ezért a használatának szigorú szabályai vannak: a napközisek csak és kizárólag a szülők felügyeletével (a tábori nap végén, hazamenés előtt) fürödhetnek benne, az itt alvósok pedig egyéni megbeszélés alapján, a szülők írásbeli engedélyével, amely igazolja a gyermek úszni tudását. Meleg nyári napokon sok gyereknek ez a nap fénypontja, a legnagyobb élmény: a nagy vízi hancúrozás, a véget nem érő ugrálások a stégről.

(Azok a gyerekek, akik nem úszhatnak, ebben az időben locsolócsővel való játékkal, párakapuval frissülhetnek fel.)

Esteledik
Esteledik

Lassan véget ér a tábori nap. A napközisek hazamennek, de azokra, akik itt alszanak, még sok élmény vár. Vacsora után csatlakozhatnak az esti kecskefejéshez, ha van kedvük (a hét végére a kecskék "személyes ismerőseikké" szoktak válni) és az esti etetéshez, itatáshoz.

Az esték, (ha az időjárás engedi), tábortűz fénye felett ereszkednek ránk: sült szalonna illata száll és a pattogó szikrák halvány fényében ragyognak az arcocskák, csillognak a szemek- olykor énekek születnek maguktól, máskor történetek kerekednek- nemigen akaródzik lefeküdni. De eljön a lefekvés, a takaró alatti nagy sustorgások ideje, amit a táborvezető már nem is tud, csak sejt, és nem is érti, hogy ezek a kicsi gyerekek hogyan képesek ennyi élmény, ennyi minden után olyan korán kelni másnap, hogy lássák a napfelkeltét is. 

Mit kell még tudni?

Táborunk szigorúan kütyümentes!

Ez védelem, biztonság annak, akinek ez fontos: az itt nyaraló gyermekek közösségének védelme érdekében semmilyen elektrotechnikai eszköz használatát nem engedjük meg, ilyen eszközt az itt alvósok nem tarthatnak maguknál sem a sátorban, sem a táboros szobában.

(Kivétel: 1. az itt alvósok igény szerint beszélgethetnek a szülőkkel este 19-20 óra között napközben megőrzésre leadott telefonjukkal.

Kivétel 2: egy baráti, ismerős társaság veszi igénybe az itt alvósok szobáját és a szülők kérik, hozzájárulnak ahhoz, hogy náluk legyen a telefon.)

Helyszín

Kilátás a Somlyóra
Kilátás a Somlyóra

A tábor helyszínéül Csomád térségében lévő, három hektáros területen elhelyezkedő teljesen közművesített tanya szolgál.

A tanyán családi ház helyezkedik el, a táborozók rendelkezésére pedig egy zenei és beltéri kézműves foglalkozások megtartására szolgáló helyiség áll, valamint egy fedett, nyitott kézművesház a kültéri kézműves foglalkozásokhoz.

Az itt alvó gyerekek számára egy három emeletes ággyal (plusz pótággyal a gyerekekre felügyelő gondozó számára) ellátott vendégszoba áll rendelkezésre. (Lehetőség van sátras itt alvásra is.)

A Fóti Somlyó Természetvédelmi Terület közelsége, és a tanya területén lévő víztároló és tó vonzása miatt sokféle védett állat vendégeskedik nálunk. Gyurgyalag több éve fészkel a telken lévő dombok agyagfalában. Vadkacsák, esetenként szürke gém is felbukkan a tavon, és a környék fecskéi, a közeli Somlyó gyurgyalagjai rendszeresen ide járnak inni. A tábor egész ideje alatt környezet és állatok védelmét előtérbe helyező szemléletet igyekszünk közvetíteni és várni a gyerekektől.

Gyurgyalag
Gyurgyalag

Táborzáró ünnepség

Zenés mesénket táborzáró ünnepségünkön adjuk elő a gyerekekkel közösen, amelyre minden alkalommal szeretettel meghívjuk a családot, barátokat. 

Napirend

  • A napközis gyerekek számára érkezés 8 órától. Az érkezők bekapcsolódhatnak az állatok gondozásába, etetésébe. 
  • 9 00 - Tábornyitás, köszönés, közös éneklés, furulyázás. Az első napon bejárjuk a tanyán, ismertetjük a gyerekekkel a tudnivalókat és "balesetvédelmi oktatást" tartunk.
  • 9 20 -Tízórai
  • 10-12 - Kézműves foglalkozás
  • 12- 12 30 - Szabad játék, közben állatok déli itatása, etetése
  • 12 30 - Ebéd, utána szabad játék
  • 14-16 -Zenés foglalkozás, hangszersimogató
  • 16 -Uzsonna, lovaglás beosztás szerint, állatok ellátása, majd szabad játék távozásig.

A táboraink kis létszámúak, családiasak: maximum 15 főt fogadunk turnusonként, itt alvásra maximum 6 főt. (Ettől esetenként testvérek, barátok együttes jelentkezése esetén egy-két fő eltérés előfordulhat.)–

Turnusok 2024

Táboraink időbeosztása: 

napközi: naponta 08. órától 17. óráig 

ott alvós: hétfőn 08. órától péntek 18. óráig

  1. 2024. július 8-12.
  2. 2024. július 15-19.
  3. 2024. augusztus 12-16.

Árak

Napközis: 44 500 Ft/fő

Kedvezmények

Törzsvendégeknek: 10% - ez mindenkinek jár, aki már volt Szarvas tanya táborban  - 

ezzel együtt igénybe vehető még

Testvéreknek: 10%

Nagycsaládok gyermekeinek: 10 %

Csoportos jelentkezés (min. 3 fő) : 10 %

Waldorf iskolásoknak 10%

A  kedvezmények nem vonható össze, tehát egyidejűleg csak az egyik kedvezmény vehető igénybe! 

Jelentkezés


Szarvas Tanya
Családok tanyája 2015
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el