KECSKE ÉS TEJ

Magyar parlagi kecske gidáival
Magyar parlagi kecske gidáival

Miért jó kecskét tartani?

Felsorolni is nehéz. Elsősorban természetesen a tejért.

A kecsketej egészséges és tápláló.

Emellett nagyon finom. Azok közül, akik kóstoltak korábban kecsketejet, többen vallják, hogy furcsa íze, szaga van. Ez azonban nem a tej sajátosságának köszönhető, hanem a nem megfelelő fejési higiéniának. A megfelelően kinyert tej nem lesz "kecske szagú, ízű".

Háztájiban, szakszerűen szervezve, környezetbarát és fenntartható lehet a kecsketartás, tejtermelés. Gondold csak el, kedves Olvasóm, mi minden nehezedik arra a doboz tejre, amit a boltban a polcról leveszel: az állattartás nagy, korszerű istállókban folyik, nagy gépek, traktorok segítik az etetést, trágyakezelést, gondozást, fejést. A lefejt tejet tejüzembe szállítják, ipari körülmények között dolgozzák fel. Rengeteg csomagolóanyag felhasználásával adagolják a tejet, tejtermékeket, utána újra elszállítják boltba vagy előtte még hűtőraktárakba. Ezután lép színre a fogyasztó, azaz Te, Kedves Barátom, aki megveszed, és (esetleg ismét autóval) hazaviszed. Miután elfogyott, amit vettél, a csomagolást a szelektívbe vagy a kukába dobod, amit szintén elszállítanak hulladékfeldolgozóba vagy a szeméttelepre.

A ház körül tartott kecskék és az asztalodon a fehér, habos tejjel teli kancsó között nincs semmi, csak hajnali madárdal a fejésnél, a két kezed, amellyel megfejed a kecskéidet és egy tisztára mosott tál, amibe surranva zúdul az élettel teli, friss tej.

A kecskéktől nem csak tejet kapunk, hanem rengeteg élményt is. A kecske okos állat. Természetesen nagyüzemben, a rá jutó egy-két négyzetméteren, több száz kecske között "tejtermelő gép-ként" élve, nemigen tudja csillogtatni az eszét. Ha van elég helye, a gazdája nevén szólítja, következetesen bánik vele, esetleg kijár vele legelőre, lehetőséget ad számára, hogy megélje állati igényeit, akkor látható, milyen kedves, és bonyolult lény ez a háziállatunk is. Sok minden foglalkoztatja, tud örülni, idegeskedni, sőt, "rosszalkodni" is. Féltő gonddal neveli a gidáit, boldog, ha legelőre mehet. Figyeli és örömmel üdvözli az őt gondozó gazdáit. Ha hívják, figyel, és szalad, gyakran nem csak az ételért, hanem kíváncsiságból vagy simogatásért is.

Gyermekeidnek semmivel sem pótolható élettapasztalatot, élményt jelent, ha részt vehetnek a kecskék gondozásában, etetésében, a fejésben, sajtkészítésben. És persze az, ha játszhatnak a gidákkal, amit, néha úgy tűnik, a gidák is annyira szeretnek, hogy még az ételt is otthagyják egy kis hancúrozás kedvéért.

Végül, de nem utolsó sorban, állatjóléti szempontból is nagyon jó lehet a háztáji kecsketartás, ha megfelelő körülményeket biztosít a gazda. Erre már utaltam fentebb is- ház mellett tartott néhány állatnak sokkal inkább biztosíthatók a szükségletei és így a maga állati szintjén "boldogabb" életet élhet, mint az ipari állattenyésztésben tartott jószágok.

Így, ha szereted a kecsketejet, tejterméket, és magad állítod elő ezeket vagy szakszerűen működő kistermelőtől vásárolsz: nagyon sokat teszel magadért, gyermekeidért, a környezetért, és az állatokért is.


Amit kínálunk

Állatorvosi szakmai alapokkal, több éves állattartói gyakorlattal mutatjuk be háztáji kecsketartás minden csínját-bínját. A programban szó esik: karámok, ólak kialakításáról, takarmányozásról, gondozásról, bánásmódról, állategészség-védelemről, elletésről, fejésről, tejkezelésről, sajtkészítésről, élelmiszer biztonságról.  

Program

Csoportoknak, osztályoknak

előzetes bejelentkezés után hétköznaponként és szombaton délelőtt

10-30 főig

Lehetőség van részt venni a fejésben is. A kecskéket kézzel fejjük, ezt megnézhetik, ki is próbálhatják a gyerekek. A fejés időpontja állat-egészségügyi, állatjólléti szempontok miatt nem módosítható, ezért fejéssel együtt a programunk reggel 6 órakor kezdődik. Ha nem szeretne a csoport részt venni a fejésben, 9 órakor kezdődik a program. (Árban nincs különbség.)

-Érkezés, rövid köszöntő. Megbeszéljük, hogyan zajlik a fejés, hogyan kell viselkedni, mit kell csinálni közben.

-Fejés, tej leszűrése, állatok itatása. (kb 1,5 óra)

-Reggeli (kézmosás, fohász, ének, furulyaszó, reggeli.) -Közben: a tej hevítése 70 C-ra (pasztőrözés).

-Legelőre megyünk (1/2 9-9 óra körül: itt csatlakozhatnak, akik nem tudnak a korai fejésen részt venni) - közben beszélgetünk arról, hogy hogyan élnek a kecskék, mivel táplálkoznak, hogyan kell velük bánni. Hogy nevezzük őket kor, ivar szerint, az embereknek milyen munkát adnak, (azaz hogyan szolgálja az ember az állatokat) és milyen hasznot hajtanak (azaz hogyan szolgálják az állatok az embert).

-Az állatok visszahajtása után a visszahűlt tejből gomolya sajt készítés.

A sajtkészítés során szükséges várakozási időket úgy kerüljük meg, hogy előzőleg elkészített, az adott fázisban lévő alapanyaggal folytatjuk a munkát.

-Ebédre befejezzük a munkát, mindenkit megkínálunk kóstolóval.

-Program vége: 13 óra

Árak

10-20 fős csoportok részére: 3000 ft/fő (az osztályt, csoportot kísérő pedagógus és maximum két felnőtt kísérő számára díjmentes)

21-30 fős csoportok részére: 2500 ft/fő (az osztályt, csoportot kísérő pedagógus és maximum két felnőtt kísérő számára díjmentes)

Jelentkezés, időpont foglalás:

Szarvas Tanya
Családok tanyája 2015
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el